Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@muzeumopatowek.plProjekt i wykonanie: Jacek Antczak
Aktualności

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku 

po raz kolejny przystępuje do współorganizacji konkursu pod nazwą Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dla Dzieci i MłodzieżyMoja przygoda w Muzeum”. 

Przesuwamy ostateczny termin nadsyłania prac z 25 czerwca 2020 r., na 10 lipca 2020 r. 

W załączniku przesyłamy regulaminzalacznik_do_regulaminu do wypełnienia przez każdego uczestnika. 

Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału w konkursie.


Przygotowania do najnowszej wystawy czasowej w toku! Na otwarcie wystawy "Od projektu do tkaniny. Drukowane tekstylia XX i XXI wieku ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu" zapraszamy 6-go lutego o godzinie 17.00 (czwartek).
Na zdjęciach próbniki materiałów, sita do druku oraz stół do rysowania.
 
 
 
 
 
 
 
 ZAPRASZAMY !
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało wyjątkowy dar: ornat i stułę, w którym Ojciec Święty Franciszek sprawował Mszę świętą w dniu 21 grudnia 2018 r. w kaplicy Domu św. Marty na Watykanie. Bezpośrednim darczyńcą jest Jego Ekscelencja Edward Janiak Biskup Kaliski, który pozyskał szatę specjalnie dla muzeum, tym samym włączając się i wspierając opatówecką placówkę w tworzeniu kolekcji szat liturgicznych.

Ornat Ojca Świętego Franciszka uświetni muzealną ekspozycję, gdzie zostanie wyeksponowany obok ornatów Świętego Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI. Szaty papieskie są zwieńczeniem kolekcji zabytkowych paramentów liturgicznych, wykonanych z tkanin polskich i europejskich od pocz. XVI w. do końca XX w. Tkaniny i zabytkowe hafty, zdobiące szaty i inne przybory liturgiczne są przykładami europejskiej techniki tkackiej, hafciarskiej i pasmanteryjnej na przestrzeni ostatnich 500 lat.

Uszyte z nich przybory i szaty są również wyrazem pewnych tendencji w modzie odzieżowej, paramentyce i co za tym idzie przemyśle włókienniczym XIX i 1. poł. XX w.

 

  

 

Zabytkowe ornaty, kapy i  paramenty liturgiczne pochodzą z kościoła pw. Serca Jezusowego w Opatówku oraz kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Giżycach.Od czasów II Soboru Watykańskiego wycofane z użycia, zostały przekazane w 1997 r. i 2001 r. do muzeum opatóweckiego. Są tu odpowiednio zabezpieczone i przechowywane, a niektóre zostały już poddane konserwacji, odzyskując swój dawny blask i piękno. W ostatnich latach kolekcję wzbogaciły dary papieskie. W 2003 r. - z okazji 25 – lecia pontyfikatu – Ojciec Święty Jan Paweł II, podarował dla muzeum stułę i ornat, w których odprawiał mszę św. Podobny dar przesłał dla muzeum w 2009 r. papież Benedykt XVI.

 

Ornaty papieskie należą do szat typu gotyckiego, charakterystycznych dla okresu po II Soborze Watykańskim. Paramenty Jana Pawła II uszyte zostały z tkaniny jedwabnej z  wątkiem z nici metalowych złotych w formie płaskich pasków. Kolumny ornatu i zakończenia stuły zdobi haft wypukły, atłaskiem i stębnówką oraz haft płaski ściegiem satynowym. Przedstawia on stylizowane złote lilie oraz w tyle barwny herb papieski.

Komplet Benedykta XVI uszyto z zielonego atłasu. Jego ozdobą są haftowane koła z wpisanym krzyżem, stanowiące uproszczone logo V Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w 2006 r. w Walencji w Hiszpanii. Szaty wykonano w Manantial Artesania Liturgica pod kierunkiem Carmen de la Cueva w lipcu 2006 r., z przeznaczeniem na tę uroczystość.

Ornat Ojca Świętego Franciszka uszyto natomiast z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Zdobi go haft maszynowy płaski ściegiem satynowym w odcieniach złota i brązu. Jest to monogram „IHS” oraz stylizowane listki na planie krzyża.Całość obszyto złotą jedwabną lamówką. Stułę wykonaną z tej samej tkaniny, podszytą jedwabną podszewką, zdobią w zakończeniach aplikowane złote krzyże równoramienne.

Wszystkie trzy ornaty papieskie zostaną w najbliższym czasie wyeksponowane w nowych gablotach.Muzeum będzie mogło zakupić je na ten cel dzięki wsparciu władz powiatu kaliskiego, które również uczestniczyły w staraniach o pozyskanie ornatu Ojca Świętego Franciszka.

 

 
Noc Muzeów 2019 za nami!

 

Tegoroczna Noc Muzeów w Opatówka cieszyła się ogromną popularnością. Oprócz wystaw stałych, które można było zwiedzać do państwa dyspozycji zostały udostępnione 3 wystawy czasowe. Były to : „Dawny warsztat malarski. Na podstawie prac Weroniki Machowicz”, „Wiłkomirscy dzieje niezwykłej muzycznej rodziny”  oraz ciesząca się największą popularnością „Wystawa broni palnej zabytkowej i współczesnej”.

Dziękujemy za tak liczne zwiedzanie naszego Muzeum! Nie liczyliśmy że przekroczymy liczbę 1000 (dokładnie odwiedziło nas 1004 gości).

Szczególne podziękowania kierujemy dla wystawców broni, którzy nie dość że przyjechali z dalekich stron m.in. Raszków, Gorzyce, Ostrów Wielkopolski, Pleszew, Kalisz, Opatówek to również prezentowali dla Państwa prywatne zbiory.

Zapraszamy do nas w przyszłym roku!


autor zdjęć WICHER PPL

  
 
 

Jak powstaje papier i dlaczego jest tak cenny? Korzystaj z niego odpowiedzialnie i zmieniaj nawyki na lepsze  - warsztaty czerpania papieru.

 

Papier wymyślił  w 105 roku n. ery Chińczyk, Ts’ai Lun. Chińczycy długo strzegli tajemnicy produkcji papieru. Dopiero po 600 latach umiejętność tę poznali Koreańczycy, a stamtąd rozprzestrzeniła się na cały świat.

Początkowo do produkcji papieru używano głównie rozdrobnionych szmat. W XIX w. zaczęto używać celulozy z drewna. Do dziś papier powstaje z rozdrobnionych włókien roślinnych. Najpopularniejszym ich źródłem jest pulpa drzewna, przygotowywana z miękkiego drewna. Chemicznie to czysta celuloza i hemiceluloza, zespolone ligniną.  Wszystkie rodzaje papieru czerpanego powstają ze zmiażdżonych i zmiksowanych na pulpę włókien roślinnych i przeróżnych dodatków.

Światowa konsumpcja papieru w 2010 r. wyniosła ok. 400 mln ton/rok. Przewiduje się, że do 2020 r. wzrośnie ona do ok. 500 mln ton/rok. Przeciętny Amerykanin zużywa rocznie ponad 230 kg papieru, a mieszkaniec Europy Zachodniej ok. 160 kg. Najmniejsze zużycie jest w Afryce – nie przekracza 8 kg na mieszkańca rocznie. W Polsce, jeszcze 10 lat temu roczne zużycie papieru na mieszkańca nie przekraczało 65 kg, a obecnie wynosi już 100 kg.

Współczesny świat rabunkowej gospodarki leśnej powoduje, że każda ryza papieru jest obecnie na wagę złota.

Co możemy zrobić, żeby być w zgodzie ze środowiskiem, a jednocześnie nie rezygnować z przyjemności wertowania klasycznej książki? Jedną z opcji jest odzyskiwanie papieru z makulatury.

Wyliczono, że użycie do produkcji papieru 1 tony makulatury, zamiast celulozy z drzew, pozwala zaoszczędzić ok. 25 000 litrów wody, ok. 1500 litrów ropy (mnie więcej tyle paliwa zużywa tir z ładunkiem na trasie z Białegostoku do Lizbony)  i ok. 4000 kWh prądu (tyle mniej więcej zużywa rocznie 4 osobowa rodzina w Polsce).

Średni wskaźnik wykorzystania makulatury w Europie wynosi 43%. Ewenementem na skalę światową są Austriacy, którzy rocznie odzyskują nawet do 120% papieru, co oznacza, że przerabiają więcej makulatury niż zużywają papieru na własne potrzeby!

Od 2014 r. w Muzeum Historii Przemysłu realizowane są warsztaty czerpania ręcznego papieru, połączone z edukacja ekologiczną.

Celem warsztatów jest:

·        przedstawienie historii papieru,

·        zapoznanie z metodą  ręcznego czerpania papieru poprzez praktyczne działanie,

·        zapoznanie z podstawowym surowcem, używanym dziś do produkcji papieru – celulozą,

·        przedstawienie alternatywnych surowców produkcji papieru: szmaty, odchody zwierząt,

·        wskazanie na pochodzenie celulozy i wynikające stąd konsekwencje (drewno – wycinka lasów),

·        uświadomienie ogromnego znaczenia lasów w przyrodzie, życiu społecznym, dla zdrowia,

·        uświadomienie uczestników nt. konieczności odpowiedzialnego kupowania i korzystania z papieru (oszczędnego, bez niepotrzebnego marnowania go, używanie jeśli to możliwe innych materiałów),

·        przedstawienie zasad prawidłowego segregowania zużytego papieru, tak aby mógł być wykorzystany ponownie,

·        zachęcenie do przekazywania papieru na makulaturę,

·        zachęcenie do kupowania papieru, zeszytów i innych przyborów wykonanych z makulatury i pojawiającego się na rynku papieru ekologicznego.

Metody realizacji:

·        Pogadanka, opowiadanie z elementami wykładu

·        Pokaz czerpania ręcznego

·        Czerpanie papieru przez każdego uczestnika

 

Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, grupy dorosłych (m. in. Uniwersytet Trzeciego Wieku).

 

Zapraszamy serdecznie!