Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>

                     

W sobotnie popołudnie, nad brzegiem Prosny w Przystajni w gminie Brzeziny, zrealizowaliśmy trzecią rekonstrukcję historyczną w ramach zadania „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, że tak licznie i rodzinnie przybyli na nasze wydarzenie oraz tak bardzo zaangażowali się osobiście w jego realizację. To ogromna radość dla nas i impuls do kolejnych działań.
Zadanie dofinansowano ze środków Biura Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Wyjątkowa sceneria rzeki Prosny i jej otoczenie były doskonałym tłem do odegrania kilku scen przypominając co działo się w regionie kaliskim i jak wyglądało życie na granicy w okresie Powstania Styczniowego. W Przystajni zaprezentowano kolejno sceny:
- przemyt ochotników, broni, mundurów i innych rzeczy niezbędnych w powstaniu.
- pomoc dla powstańców ze strony Kwiryna Biernackiego – dziedzica wsi Giżyce w gminie Ostrów Kaliski w powiecie kaliskim.
- przenikanie przez granicę na Prośnie ochotników z Poznańskiego.
-  sołtys odczytuje rozkazy Naczelnika Powiatu Kaliskiego.
-  kontrola ludności w pasie przygranicznym.
-  życie codzienne w czasach Powstania Styczniowego.
- dziedziczka z Przystajni – Suchecka, z synową i wnukiem przywozi bryczką i żegna syna idącego do Powstania.
-  pobyt powstańców w okolicy Brzezin i w gminie Ostrów Kaliski.
 potyczka patrolu przygranicznego z oddziałem powstańczym.
Udział w rekonstrukcji, oprócz profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych Gloria Victis i GRH 25. Dywizji Piechoty, wzięli także mieszkańcy okolicznych miejscowości – Moczalca, Przystajni, Brzezin, Ostrowa Kaliskiego i innych części powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza, a także zespół Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu, harcerze ZHP Powiatu Kaliskiego i młodzież z II LO im. T. Kościuszki i III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Czynny udział w rekonstrukcji wziął także Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, który wystąpił w roli dziedzica Kwiryna Biernackiego oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy jako przemytnik towarów dla powstańców.
Koordynatorem rekonstrukcji był jak zawsze Karol Matczak, a olbrzymią pracę logistyczną wykonała pani Marta Wolarz – zastępca dyrektora Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu oraz sołtys wsi Moczalec pan Marek Kurcbach wraz z mieszkańcami.
Z wydarzenia powstały piękne fotografie, które będą doskonałą pamiątką i na pewno wiele z nich znajdzie się na wystawie podsumowującej cały projekt. A wykonał je oczywiście Tomasz Potemkowski, Dyrektor Centrum Kultury w Koźminku, które jest również jednym z partnerów zadania.
Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, we współpracy z Sołectwem Moczalec, Sołectwem Przystajnia, Stowarzyszeniem LGD „Długosz Królewski”, Urzędem Gminy Brzeziny, OSP Brzeziny, Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka oraz ze wsparciem stałych partnerów projektu tj. PTH Oddziału w Kaliszu, Stowarzyszenia LG7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnego Centrum Kultury w Koźminku.
Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu LGD „Długosz Królewski” za sfinansowanie i przygotowanie poczęstunku dla naszych gości.
Patronat medialny projektu: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Calisia pl.

 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak