`
 
Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>

                     
W sobotnie popołudnie 9 września, zrealizowaliśmy czwartą rekonstrukcję historyczną w ramach zadania „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.
Dziękujemy wszystkim partnerom, Urzędowi Gminy Ceków Kolonia za możliwość wspólnej realizacji naszych projektów, mieszkańcom, że tak licznie i rodzinnie przybyli na wydarzenie oraz tak bardzo zaangażowali się osobiście w jego realizację.
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
W Kosmowie przypomnieliśmy epizody, które rozegrały się latem 1863 r. w sztabie gen. Edmunda Taczanowskiego w tutejszym dworze:
- tworzenie planu letniej kampanii przez gen. E. Taczanowskiego i, których udało mu się zgromadzić,
- wizyta u Taczanowskiego przedstawiciela Rządu Narodowego Agatona Gillera,
- przekazanie sztandaru przez Izraelitki kaliskie,które z inicjatywy prezes żydowskiej rady opiekuńczej Mamrothowej, podarowały oddziałowi Taczanowskiego sztandar i ryngraf z napisem "WALECZNYM BRACIOM POŚWIĘCAJĄ POLKI IZRAELITKI KALISZ 1863".

Udział w rekonstrukcji, oprócz profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych wzięli także mieszkańcy okolicznych miejscowości, zespół Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kaliszu, panie Kamila Pawlak i Justyna Figiel ze Stowarzyszenia LGD7 „Kraina Nocy i Dni”, harcerze ZHP Powiatu Kaliskiego i młodzież z II LO im. T. Kościuszki i III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Czynny udział w rekonstrukcji wziął takżePrzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz,który wystąpił w roli Józefa Oksińskiego, wójt gminy Ceków Kolonia Mariusz Chojnacki jako Józef Gajewski – właściciel Kosmowa.
Koordynator rekonstrukcji - Karol Matczak.
Dokumentacja fotograficzna – Tomasz Potemkowski.
Wydarzenie organizowane jest pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, we współpracy z Urzędem Gminy Ceków Kolonia i Izbą Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechotyoraz ze wsparciem stałych partnerów projektu tj. PTH Oddziału w Kaliszu, Stowarzyszenia LG7 „Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminnego Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu.
Patronat medialny projektu: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Calisia pl.


Zdjęcia T. Potemkowski



 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak