Facebook Muzeum         Samorządowa
Instytucja Kultury Powiatu Kaliskiego
Logo Powiat Kaliski\

Aktualności  
Edukacja
 
 
Historia
 
 
Wydawnictwa i Pamiątki
 
 
Kontakt
 
>

                     
W sobotnie południe – 27 maja – Muzeum Historii Przemysłu zrealizowało czwarte z ośmiu wydarzeń w ramach projektu
A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.
Realizujemy ten projekt w partnerstwie ze: Stowarzyszeniem „LGD7 – Kraina Nocy i Dni”,Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu, III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kaliszu,Hufiec ZHPPowiatu Kaliskiego, Gminnym Centrum Kultury w Koźminku.Tym razem wsparł nas także pan Sebastian Wardęcki – Burmistrz Miasta i Gminy Opatówek, Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku oraz młodzież z II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu.

Na sobotnią rekonstrukcję pt. „Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim” przybyły całe rodziny, harcerze ZHP Hufca Kaliskiego, przedstawiciele samorządów, mieszkańcy powiatu kaliskiego. W sumie na ulicę Kościelną dotarłoponad 300 osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zainteresowanie. Dziękujemy, że wzięliście udział w warsztacie korkowania Manifestu 22 stycznia, pobraliście Paszporty Emisariusza Rządu wraz ze stemplem z opatóweckiej rekonstrukcji i pamiątkowe pocztówki.
W realizację rekonstrukcji zaangażowani byli szczególnie: rekonstruktorzy z GRH z Cekowa Kolonii, młodzi rekonstruktorzy z III LO im. M. Kopernika w Kaliszu i z II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu, Stowarzyszenie LGD7 Kraina Nocy i Dni, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Całość rekonstrukcji koordynował Karol Matczak. Stroje damskie z okresu Żałoby Narodowej zostały uszyte przez pracownię krawiecką „Antonia” Małgorzaty Różalskiej, a sfinansowane dzięki środkom przekazanym jako wkład własny przez Stowarzyszenie LGD 7  Kraina Nocy i Dni.
Za patronat medialny dziękujemy serdecznie: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Calisia.pl oraz Radio Centrum Kalisz.


Zdjęcia T. Potemkowsk i 
 
 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
ul. Kościelna 1, 62-860 Opatówek
tel. (62) 76 18 626
muzeum@muzeumopatowek.pl
BIP Deklaracja dostępności

Projekt i wykonanie Jacek Antczak